لوله مقوایی یکی از پرکاربردترین محصولات در صنعت دسته‌بندی به شمار می‌رود. این لوله‌ها با استفاده از لایه‌های کاغذ و چسب مخصوص ساخته می‌شوند. فرایند تولید آن‌ها نسبت به قطر و ضخامت مورد نیاز، متفاوت است. تولید لوله مقوایی نیاز به مهارت بالا در شناخت ماشین‌آلات تولید و برش دارد. همچنین آشنایی با مواد شیمایی و چسب‌ها نیز در تولید لوله های مقوایی با کیفیت اهمیت پیدا می‌کند. در ادامه این مطلب با انواع لوله‌های مقوایی و روش‌های تولید و مصارف استفاده آن آشنا می‌شوید.

فرایند تولید لوله مقوایی یا لوله کاغذی

همان‌طور که گفته شد، برای تولید لوله مقوایی به دو ماده اصلی نیاز داریم. لایه‌های کاغذ و چسب مخصوص، موادی هستند که در ترکیب با یکدیگر، لوله‌های مقوایی یا لوله کاغذی را ایجاد می‌کنند. لایه‌های کاغذ با ماشین‌آلات مخصوص از محافظ حاوی چسب عبور می‌کنند و سپس با قرارگیری روی هم، چسبانده می‌شوند.

رول کاغذ

کاغذی که برای تولید لوله مقوایی استفاده می‌شود، نقش بالایی در استحکام و مقاومت آن دارد. این نوع کاغذ اغلب از همان نوعی است که برای تولی مقوا استفاده می‌شود. این کاغذها در رول‌های بزرگ از کارخانه‌های کاغذسازی به کارخانه تولید لوله کاغذی منتقل می‌شوند. سپس در کارخانه تولیدی، برای مراحل بعدی آماده شوند.

رول‌های بزرگ کاغذ مخصوص مقوا در کارخانه کاغذسازی از خمیر کاغذ ساخته می‌شوند. به‌خاطر اهمیت پایین رنگ و کیفیت‌های دیگر این کاغذعا نسبت به کاغذهای تحریر، مواد اولیه خمیر آن‌ها از بازیافت لوه‌ها و کاغذهای دست دوم به دست می‌آید. درنتیجه کارخانه‌های تولید انواع مقوا، زباله‌های تولیدی خود را که شامل خرده‌های مقوا و کاغذ می‌شود، به کارخانه‌های کاغذسازی می‌فروشند. درنهایت، چرخه‌ای ادامه‌دار از تولید کاغذ و مقوا و محصولات مرتبط، شکل می‌گیرد.

پس از منتقل کردن رول‌های بزرگ کاغذ به کارخانه تولید لوله کاغذی، دستگاه‌هایی مخصوص برای تبدیل کردن آن‌ها به رول‌های کوچک وارد عمل می‌شود. این دستگاه‌ها عموما دارای چندین تیغه هستند. فاصله تیغه‌ها به‌گونه‌ای تنظیم می‌شود که با عرض مدنظر تولیدکننده برای رول‌های کوچک‌تر هماهنگ باشد. لایه‌های کاغذ با عبور از روی میله‌های چرخان (شافت) به زیر تیغه‌ها منتقل شده و پس از برش، به دور یک شافت دیگر پیچیده می‌شوند. این فرایند به‌صورت نیمه خودکار رخ می‌دهد. درنهایت، رول‌های کوچک کاغذ برای ورود به دستگاه تولید لوله کاغذی آماده می‌شوند.

چسب لوله های مقوایی

همان‌طور که گفته شد برای متصل کردن کاغذها و ساخت لوله های مقوایی به چسب مخصوص نیاز است. کارخانه‌های تولیدی بسته به سیاست‌های خود از چسب‌های متنوع مخصوص کاغذ از مارک‌های متنوع داخلی و خارجی استفاده می‌کنند. نکته مهم و مشترک میان همه انواع چسب مخصوص لوله مقوایی اینکه آن‌ها از نوع محلول در آب هستند.

چسب های امولسیونی و سیلیکات محلول در آب از بهترین انواع چسب برای تولید لوله کاغذی هستند. این چسب‌ها استحکام و پایداری محصول نهایی را تا حد زیادی بالا می‌برند. از مشخصات این نوع چسب می‌توان به استحکام فیلم خشک بالا و چسبندگی مناسب برای لایه‌های کاغذ و مقوا اشاره کرد. انواع با کیفیت چسب تولید لوله کاغذی، بو ندارند. چسب‌های باکیفیت به‌راحتی در ترکیب با آب، ماده نهایی تولیدی را ایجاد می‌کنند.

چسب تولید لوله یا بوبین مقوایی را می‌توان برای تولید مقواهای مخصوص کارتن هم استفاده کرد. نکته مهم اینکه پیش از خشک شدن چسب به دستگاه تولید مقوا باید آن را تمیز کنید. به‌خاطر ماهیت محلول در آب چسب، نمی‌توان از آن در مواردی که در تماس مستقیم با آب یا رطوبت زیاد است، استفاده کرد.

موارد استفاده لوله مقوایی

استفاده از مقوا برای بسته‌بندی به سال‌‌ها پیش باز می‌گردد. این محصول صنعتی که با ترکیب کاغذ و چسب یا خمیر کاغذ ساخته می‌شود، در اشکال گوناگون، کاربردهای زیادی دارد. لوله کاغذی یکی از پرکاربردترین اشکال مقوای صنعتی است که کاربردهای بسیار زیاد صنعتی، بسته بندی و حتی هنری دارد. از مشهورترین موارد استفاده لوله‌های مقوایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • استفاده در کارخانه کاغذسازی برای پیچیدن انواع کاغذ (در صنعت به‌نام لوله کر مقوایی شناخته می‌شود)
  • در کارخانه‌های نساجی تولید پارچه و نخ برای پیچیدن محصول
  • کارخانه‌های تولید سفره یک‌بار مصرف و پلاستیک
  • در صنعت چاپ برای نوارهای پرینتر، حلقه چسب و حتی پیچیدن بنرها چاپی
  • در مصارف بهداشتی مانند دستمال‌های توالت چسب زخم
  • در کاربردهای هنری مانند بسته بندی های هنری با لوله مقوایی و حتی بسته بندی مواد غذایی مانند قهوه

همان‌طور که در مطلب بالا خواندید، لوله‌های مقوایی یکی از پرکاربردترین ابزارهای بسته‌بندی صنعتی به حساب می‌آید. روند تولید آن‌ها ظاهرا ساده است، اما پیچیدگی و دشواری دارد. این لوله ها با ابعاد و ضخامت‌های متنوعی تولید می‌شوند. برای سفارش خرید آن‌ها باید موارد مصرف خود را به‌خوبی مدنظر داشته باشید. شرکت تولیدی لوله مقوایی رهسام، یکی از قدیمی‌ترین فعالان این صنعت در اصفهان است. این شرکت می‌تواند نیازهای شما را برای مصارف گوناگون، به‌خوبی و با سرعت بالا برآورده کند.